Bilder från utställningen på Medeltidsmuseet

Den 16 – 20 augusti 2016 visade föreningen resultatet från broderiträffarna kring vårens tema, Medeltiden. Det blev en välbesökt och uppskattad utställning, som visades under Stockholms kulturfestival, i Medeltidsmuseets hantverksrum. Nu finns bilder på samtliga verk i broderigalleriet.

image

Vi visade 49 verk av sammanlagt 23 utställare. Utställarna var allt från erfarna brodöser och konstnärer till nybörjare. Verken visar att vi i gruppen lyfter varandra från utställning till utställning och att vi lär mycket av varandra. Detta var föreningens fjärde utställning.

Föreningens medlemmar fanns på plats för att berätta om föreningen, visa egna pågående arbeten och instruera besökare som ville prova på.image

Alla verk visas HÄR ->

Dela denna post:
Facebooktwittermail

En kommentar på “Bilder från utställningen på Medeltidsmuseet

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *