Fyra medlemmar ställer ut (uppdaterat)

Föreningens medlemmar är allt från rena nybörjare till mycket avancerade och skickliga hantverkare och konstnärer. Vi hjälper varandra framåt och inspireras av varandras arbeten. Särskilt roligt är det att berätta att fyra av våra medlemmar just nu är aktuella med utställningar. Gå och se dem.

Först ut är Ingela Gréau med en utställning på Skarpnäcks kulturhus. Här visas applikationer med broderi. Motiven är kända kulturpersonligheter som Ingela vill lyfta fram.image

Utställningen öppnade den 1 oktober och pågår till den 23 oktober och har titeln: Virkade koner och broderade ikoner. Som du förstår visas även virkade alster i samma lokal.

Nästa utställare är Britt-Marie Lundin med utställningen Fåglar, träd och hästar, med vernissage den 8 oktober kl 13.00 på Ateljé Galleri Bellange, Tomtebogatan 30. Utställningen pågår till den 23 oktober.image

Många av våra medlemmar arbetar också med andra uttryck än broderi. Lena Odmar visar målningar i en samlingsutställning. Vernissage äger rum den 11 oktober på Kontorshotellet Birger Jarlsgatan 2, 5 tr. Kl 18:20. (Ring på Kontorshotellet i porten). Levande musik, vin o snacks o en massa fin konst förståss. Utställningen kan sedan ses under kontorstid året ut. image

Gunilla Bauer deltar med 5 broderier i Södertälje Konstförenings utställning i Gamla Rådhuset i Södertälje. Vernissage den 8 oktober kl 12 -16. Pågår till den 23 oktober.image

Dela denna post:
Facebooktwittermail

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *