5 juni – flera föreningsaktiviteter på museet

Den 5 juni blev en aktiv dag på museet trots att vi avslutat broderiträffarna för terminen.

Tre av våra medlemmar var värdar i utställningen Punkbroderier-punken väcker känslor.

Museet gav oss en visning av ”Stockholmskan” – om kvinnoliv i Stockholm. Det blev en lång visning från 1600- till 1900-tal och tog nästan två timmar.  Visningen är ett led i  förberedelserna av föreningens hösttema. Det blir ytterligare 3 visningar, den 12 juni, 28 augusti och 4 september. Länkar till anmälan finns på hemsidan.

Samma dag höll två medlemmar en publik workshop på temat Fritt Broderi. Vi började i utställningen Punkbroderier och tittade på många kreativa lösningar av broderiuppgiften. Sedan var det dags för deltagarna att utforma ett eget litet broderi. Det var en aktiv och rolig grupp där alla satte igång med liv också lust. Vill nämna att bland deltagarna fanns 3 generationer brodöser, dotter, mor och mormor. Så trevligt det ger hopp om återväxt. (Föregående inlägg på bloggen visar deltagarnas förberedelsematerial.

Klicka på bilderna för att se en större version. Bilderna visar bara början på deltagarnas broderier. Det hände mycket mer under dagen.

Redan dagen efter fick föreningen en ny medlemsansökan av en person som ville fortsätta att brodera med oss. VÄLKOMMEN!

Vi hoppas kunna genomföra ytterligare en publik workshop framåt höstkanten men inget är beslutat än.

 

Dela denna post:
Facebooktwittermail

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *